mõtted

Kirjutan selle kirja Sulle hea toitumisnõustaja

Sul on omamoodi uhke ametinimetus. Sa oled toitumisnõustaja. Inimene, kes teab, mida teised sööma peaks, et nad terved oleks. Ma tahaks loota, et see on natukene nagu õpetajaamet, mida ideaalis tehakse teatud missioonitundest, seejuures ise pidevalt arenedes, et maailm oleks parem koht meile kõigile. Koht, kus on vähem valu ja kannatusi, rohkem mõistmist ja kaastunnet.

Ma olen Sind kõrvalt vaadanud. Olen näinud Sind, kui head eeskuju oma elava ja energilise loomusega ning vastuvõtlikkusega uuele ja “tavamõistes” teistsugustele valikutele. Olen Sind näinud ka, kui inimest, kes ei peegelda oma ühegi rakuga terve olemist, meenutades mulle õllekõhuga, väsinud ja kärsitut jõusaali treenerit, kes räägib endale täiesti usutavalt, mida peab kindlasti sööma ja mis harjutusi tegema, et see imeline 6-pakk suveks välja paistaks.

Usun, et Sa juba tunned kuhu ma oma jutuga tüürin. Mõtled, et “järjekordne taimetoitlane, kes tuli mulle kohta kätte näitama ja suunama mind ei tea kuhu, lugema midagi, mille vastu mul puudub tegelikult igasugune huvi ja avatud meel”.

Jah ma mõtlesin, et teen ühe pikema postituse koos kümnete viidetega miks täistaimetoit on tervislik meile kõigile sõltumata soost ja vanusest, moraalselt õige ning ka vajalik, et meie planeet loomakasvatuse all ei muutuks meile kõigile elamiskõlbmatuks.

Ma tahaks Sulle meelde tuletada, et südame- ja veresoonkonnahaigused on Eestis surmapõhjus number üks. Oleme  nendesse haigustesse suremuselt lausa juhtpositsioonil nii Euroopas kui kogu maailmas. Südame- ja veresoonkonnahaigustesse suri 2010 aastal 8750 inimest.

Jah see ei ole kindlasti ainult toitumisest, vaid ka erinevatest harjumustest nagu vähene liikumine, vähene uni, alkohol, suitsetamine ja oma vaimse tervisega mitte tegelemine, sest see on ju mingisugune umbuluu teema.

Olen veendunud, et me mõlemad soovime, et see number, mida just ülevalpool mainisin oleks väiksem. Mina usun, et lahendus oleks see, kui inimesed vaataks hoolega üle, mis nende toidukorvi läheb, liigutaks ennast rohkem ja vaataks natukene endasse, et stress ja ärevus neid seestpoolt ära ei sööks.

Tegelikult me ju tahame teatud pildis ühte. Tervemat Eestit! Me võime seda teemat vaadata puhtalt tervislikust perspektiivist või ka moraalselt, haarates sellesse pilti võimalikult palju erinevaid tasemeid. Samas ei välista üks teist ning miks ei võiks me arenevate inimestena neid koos vaadata!

Ma usun, et Sa tahad tegelikult head, kui järjekordse arvamusloo oled kirjutanud või oma uudisloole klikke otsiva ajakirjaniku küsimustele vastad, samas vahel on mul tunne nagu loeks ma mõne oma piiratud maailma ära uppunud poliitiku kõnet, kui haaran sõnu nagu teaduslikult tõestatud, ühtsed tulemused, ei ole kahtlustki, toitumishäire, meedikute ühine seisukoht üle maailma, vastutustundetud vanemad, taimetoit teeb haigeks ja nõrgaks, lastele ei sobi jne.

Ja Sul on ka õigus! Taimetoit võib meid tõesti haigeks teha täpselt samamoodi nagu segatoit. Meeletus koguses suhkrut, valget nisujahu, sojatooteid ja kõvasti töödeldud kraami, mis oma koostiselt võib küll taimne olla ei ole kindlasti tervislik. Ja ma tahaks uskuda, et Sa tegelikult tead, et on olemas ka teine pool sellel medalil, kus menüü on läbimõeldud, võimalikult värske ja mitmekülgne, pakkudes organismile kõike vajalikku.

Osa minust tahaks Sulle peale järjekordset arvamuslugu kohe vastu kirjutada ja jagada erinevaid viiteid, mis räägivad asjadest hoopis teise nurga alt. Ei ma ei räägi mõnest new age tüüpi kanaldame ennast terveks esoteerilist prügi paljundavast blogist, vaid suurte ülikoolide ja teadlaste aastakümnete pikkustest uuringutest. Või riiklikest toitumisprogrammidest, mis selgelt väljendavad, et täistaimetoit on mitmekesiselt ja teadlikult tehes sobiv igas vanuses inimesele. Ma räägin sellestsellest ja sellest. Neid viiteid võiks siia panema jäädagi, aga see ei anna mitte midagi. Mulle tundub, et iga viide sellele, et loomset toitu võiks inimeste menüüs vähem olla, surub Sind kaitseasendisse ja Sa kirjutad pigem sellest, kui valesti mõni lapsevanem(palju neid õieti on kogu Eesti peale?) käitub, kes oma last vegan toidul kasvatab, samas, kui Sa võiks meid kõiki raputada ja pidevalt meelde tuletada, et ligi 9 tuhat inimest sureb aastas südame- ja veresoonkonnahaigustesse, mille parim ennetav ravi oleks kõigepealt muuta drastiliselt oma menüüd. Ja nagu Sa loodetavasti juba tead, siis see muutus ei ole rohkem piimatooteid ja liha!

Taimetoit ei ole ekstreemne. Minu jaoks on ekstreemne see, kui inimesel lõigatakse saega rindkere lahti, et südant turgutada, kuna ta on valesti toitunud ja ei ole enda eest piisavalt hoolitsenud! 

Ma võiks Sulle rääkida, et loomad ei erinegi meist väga palju, aga sellel puudub mõte, kui Sina näed teepervel ootavas kaunis kitses head suutäit ja mina teist elusolendit, kes tunneb valu nagu meie ja soovib olla hoitud ning elada turvaliselt oma maailmas.

Mina näen ja kogen maailma ühtemoodi, Sina teistmoodi. Ja tegelikult meie kogemine ei ole nii erinev, kui kõrvale jätta hinnangud ja vaadata kõike, mis meie ümber on natukenegi kaastundlikumalt.

Budistlikus metta bhavana ehk heatahtlikkuse meditatsioonis on harjutus, kus me alustame iseendast ning soovime, et meil läheks kõik hästi, et me oleksime vabad valust ja kannatustest, õnnelikud ja rahul ning areneks oma teel. Seejärel me laiendame seda ringi ning soovime seda sama heale sõbrale, edasi inimesele keda me ei tunne väga, aga sooviks tunda, samuti ka inimesele kellega meil on erimeelsusi või oleme lausa riius. Kõige lõpuks avardame oma soovi võimalikult suurele hulgale elusolenditele ja seda kõike siiralt südamest.

Õhtul vaikuses istudes ma mõtlen Sinule. Ma ei ole Sinuga sõjas. Minu eesmärk ei ole Sulle vastanduda ja luua meie ja nemad suhet. Soovin, et Sul jätkuks julgust muutuda, vaadata asju värske, avatud ja vastuvõtliku meelega. Kõik muutub, nii ka meie arusaamised endast, elust, heast ja halvast ning kuidas me seda kõike kogeme.

Ma ei soovi, et Sa oma toitumisharjumisi nüüd kiirelt muutma hakkad, soovin Sulle avatud meelt koos arusaamise ja aktsepteerimisega, et on ka muid võimalusi ja need ei ole halvad.

Soovin Sulle head!

Andrus_Tristan

“Miski ei mõju inimeste tervisele paremini ega suurenda šansse elu säilimiseks Maal nii palju kui areng taimse toitumise suunas.”

-Albert Einstein

“Süües liha, vastutame koos kliimamuutuse, meie metsade hävimise ning meie õhu ja vee saastamise eest. Nii lihtne tegu nagu taimetoitlaseks hakkamine toob kaasa muutuse meie planeedi tervises.”

-Thích Nhất Hạnh (Vietnami päritolu Zen budismi õpetaja)

“Inimene saab elada ja olla terve loomi toiduks tapmata; seega, kui ta sööb liha, osaleb ta loomalt elu võtmises üksnes oma isude rahuldamiseks. Selline teguviis on ebamoraalne.”

-Lev Tolstoi

“Loomad on minu sõbrad ja ma ei söö oma sõpru”

-George Bernard Shaw

5 thoughts on “Kirjutan selle kirja Sulle hea toitumisnõustaja

 1. Kadri ütleb:

  Ei ole vist vaja Sulle meelde tuletada, et homo sapiens on omnivoor. Kuna sa oled haritud inimene, siis sa tead, mis see sõna tähendab.
  1) homo sapiens vajab loomseid rasvu, kõiki aminohappeid ja rasvlahustuvaid vitamiine.
  2) see, et Sinu isiklik eelistus on loomi mitte süüa, see on samamoodi aktsepteeritav nagu Su toitumisspetsialisti eelistus süüa rämpstoitu ja juua õlut. Ainuke vahe on selles, et Su toitumisspetsialist, et lähe sel teemal blogima, sest ta saab ise ka aru, et ta teeb valesti. Erinevalt Sinust, kes pole veel aru saanud taimetoitlusega kaasnevatest probleemidest. Ilmselt, kuna Sa oled fitness-inimene, siis sa ka tead, et ülekaal tuleb valest energiabilansist, mitte otseselt burgeri söömisest-õllejoomisest.
  3) Su väide toitumisspetsialistide kohta on sama loogiline, nagu öelda “Arstid ei tohiks haigeks jääda”, “Õpetaja ei tohi eksida” jne. See, et inimene on oma alal pädev, ei ole sõltuv inimese tõekspidamistest töövälisel ajal.
  4) Maailmas on palju karnivoore – mis sa nende osas ette näed? Paneme tiigrid nurka seisma, sest nad vaatavad gaselli kui lihakäntsakat?
  5) Tahaks lihtsalt Sinu harimise mõttes sulle meelde tuletada, kes on elusorganismid ja kes neist veel (peale loomade) valu tunnevad.

  Loo moraal. Isegi kui su sõnavõtt on laiaslaastus õige ja üllas. Ela ise ja lase teistel elada. Vali, mida ja miks sa ütled!

  1. Andrus ütleb:

   Hea Kadri!

   Ma ei soovi Sinuga hakata tõde otsima. Näen, et Sa tood võrdlusse lausa tiigrid, teiste harimise läbi omapoolsete “absoluutsete” faktide, millega mul ei ole mingit soovi kaasa tulla.

   Selle pika kommentaari peale kopeerin Sulle ülevalt postitusest vastuseks ühe lause: “..soovin Sulle avatud meelt koos arusaamise ja aktsepteerimisega, et on ka muid võimalusi ja need ei ole halvad”.

  2. Eva ütleb:

   Tere Kadri!
   Mille põhjal tunned, et oled lihasööja? Kas puu otsas oravat nähes haarab sind seletamatu tung teda rünnata ja ta koheselt pintslisse pista? Saba ja sisikonnaga, nii nagu tiigritel ikka kombeks 🙂 Lihasöömine ei ole üldse nii vana traditsioon inimeste hulgas, kui me arvame. Põlisrahvaste menüü koosnes taimetoidust, loomad olid pühad ja nende tapmine tõi alati kaasa mõne haiguse inimkonnale. Kusjuures lapsi hoitigi vähemalt kuni 10nda eluaastani 100% taimetoidul, et nad kasvaksid tugevad ja terved 🙂
   Head!

   PS! Soovitan soojalt ühte loengut kurikuulsalt Gary Yourofsky´lt. Kui selle lõpus veel mingeid vastuargumente on, siis kuulaks huviga.
   https://www.youtube.com/watch?v=LQpAr2JILRA&feature=iv&src_vid=es6U00LMmC4&annotation_id=annotation_134408#t=1m8s

 2. Helena ütleb:

  Armas Andrus,

  Kirjutasin ja kustutasin siin sada korda, et mis sulle ikka nuud oelda.
  Utlen siis lihtsalt, aitah et oled votnud vaevaks vaadata enda sisse ja enda umber.
  Inimesed hakkavad ules arkama ja asjadest paremini aru saama.
  Mul on heameel.

  Sa ei ole uksi!

 3. Helena ütleb:

  Tead mis mul veel meelde tuli.

  See on nuud fakt ja selle ule ei saa keegi vaielda, et koogiviljad, puuviljad jne tekitavad kehas alusielise keskonna,
  liha, piimatooted jne tekitab happelise keskonna.
  Jargmine fakt on et haigused vajavad happelist keskonda et alguse saada ja ellu jaada.

  Can’t really argue with that, mina arvan:)

Comments are closed.